דומיין בעברית – מה זה ואיפה קונים?

בשנתיים שלוש האחרונות עוד ועוד אתרים עולים עם דומיינים בעברית על חשבון אלו הותיקים יותר שכוללים רק אנגלית (אותיות ו\או מספרים). מדריך זה יעזור לכם לעשות סדר בעניין, להסביר מהו דומיין בעברית, היכן רוכשים אחד כזה והאם זה בכלל כדאי.

מהו דומיין בעברית ?

אירגון התקינה הבינלאומי לדומיינים (ICANN) חש במצוקת הדומיינים מבוססי האנגלית שנוצרה בשנים האחרונות עקב הרכישות המוגברות של דומיינים בכל רחבי העולם (כ – 600 אלף דומיינים חדשים בחודש!) והחליט לאפשר רכישת דומיינים בשפת המקור של כל מדינה (למרבית המדינות). הודות להחלטה זו ניתן לראות היום דומיינים בעלי כתובות דוגמת:

.comרופאשינייםמקצועי או .co.ilרופאשינייםמקצועי

דומיינים בעברית כמו אלו שבדוגמא עובדים על בסיס תקן הקרוי IDN (international domain names) המקודד את האותיות העבריות (או אלו של כל שפה אחרת) לרצף של תווים מבוססי אותיות ומספרים באנגלית, על מנת שיזוהו כך במערכת אירגון התקינה העולמי. בצורה זו נשמר העיקרון של בעלות יחיד על דומיין כלשהו, ללא קשר לשפה שלו או לסיומת המצורפת – דומיין ייחודי הוא בבעלות אדם יחיד.

הערת אזהרה חשובה: יש להימנע מרכישה של דומיינים בעברית עם סיומת בעברית, לדוגמא: רופא שיניים.קום או רופאשינייםמקצועי.קו.יל. אלו אינם דומיינים העומדים בתקן הרישמי של ICANN או של ארגון האינטרנט הישראלי ISOC. דומיינים אלה, לא נגישים למנוע החיפוש ונתמכים על ידי מספר חברות ישראליות בלבד!

חיפוש דומיין בעברית

על מנת לבצע רישום דומיין על שמכם, יש לבצע חיפוש ראשוני ובדיקה האם הדומיין פנוי לרישום. על מנת לעזור לכם לערוך את הבדיקה במהירות פיתחנו מנוע חיפוש שמחובר למאגר הדומיינים של ICANN. הקלידו את הדומיין שחשבתם לרשום ובדקו האם הוא פנוי לרישום :

[domain-search]

מהם היתרונות והחסרונות של דומיין בעברית ?

יש לא מעט יתרונות לרכישה של דומיין בעברית, היתרונות העיקריים הם:

  • שפת אם – קל להציע למישהו ביקור באתר רופא שיניים (.CO.IL) מאשר באתר DENTIST (.CO.IL). העברית קליטה וזכירה יותר לביצוע.
  • קידום במנוע חיפוש – מנוע החיפוש גוגל אוהב לקשר בין אתר לקהל היעד המקומי שלו על פי מדינה או שפה. על כן הטענה הרווחת היא שדומיין בעל משמעות ברורה בשפה שלו ועם הקשר למהות שלו, יעלה במהרה בתוצאות רלוונטיות במנוע החיפוש גוגל.
  • מיתוג ברשת –בהמשך ליתרון הראשון, פרסום ויחסי ציבור קלים יותר עבור דומיין בעברית שקל לזכירה והבנה למרבית האוכלוסיה.

חשוב לציין שישנם גם חסרונות לקניית דומיין בעברית, החסרונות העיקריים הם:

  • נוחות הקלדה – עבור מרבית הגולשים נח יותר לכתוב כתובת אתר בדפדפן בשפה אחת, לצורך העניין באנגלית, מאשר מעבר בין שפות שלעתים יוצר טעויות ובעיות בכתיבה.
  • זילזול – עבור רבים דומיינים בעברית נתפסים כברירת מחדל לדומיינים באנגלית שכבר תפוסים או לרצון להופיע מהר במנוע החיפוש. על כן יש מעט זילזול כלפי בעלי דומיינים שכאלו בקרב חלק מהגולשים. (התופעה יורדת לאחרונה, אך קיימת).

לסיכום, קניית דומיין בעברית יכולה להיות השקעה מצויינת לאתרי תמיכה או לאתרי לווין אשר רוצים להתקדם בצורה מהירה, קלה ופשוטה במנוע החיפוש של גוגל. כמו כן, ניתן לרכוש דומיינים בעברית לצורכי מיתוג ופרסום במדיה, פלאיירים וכדומה.