תחנות עבודה בענן (Desktop-as-a-Service)

בשנים האחרונות יותר ויותר בעלי עסקים גילו את האפשרות לעבוד באמצעות תחנות עבודה בענן או במינוח המקצועי שירותי DaaS (קיצור של Desktop-as-a-Service).

מהן תחנות עבודה בענן?

תחנות עבודה בענן מאפשרות ליצור סביבת עבודה מרוחקת בענן אשר מחקה את סביבת העבודה במחשב השולחני. כלומר, תחנות עבודה בענן מאפשרות לגשת באמצעות שם משתמש וסיסמא לסביבת עבודה מלאה אשר כוללת מערכת הפעלה, תוכנות רלוונטיות כמו Office או PhotoShop, גיבוי מלא בענן ועוד.

כתוצאה מכך, אין צורך לרכוש, לתחזק או לעדכן את ציוד החומרה או התוכנה הרלוונטית (הכל מתבצע על ידי החברה אשר מספקת את שירותי המחשוב). כמו כן, יתרון בולט של שימוש בתחנות עבודה בענן הוא האפשרות לעבוד "במשרד" מכל מקום ובכל שעה ללא תלות במחשב ספציפי או ברשת המחשבים המקומית של הארגון.

מבחינה טכנית, בדרך כלל תחנות עבודה בענן מבוססות על תשתית vSphere יחד עם ממשק ניהול מסוג VMWare View Manager ו- VMWare View Client. תשתית vSphere מבית VMWare מאפשרת שימוש חלק, רציף ומאובטח של תחנת העבודה בענן.

חברות מומלצות להקצאת תחנות עבודה בענן (Desktop-as-a-Service)

שלבים בהקצאת תחנות עבודה בענן ללקוחות

בדרך כלל, הקצאת תחנות עבודה בענן דורשות תהליך איפיון קצר והתאמה לצרכי הלקוח (עסק קטן, בינוני או ארגון מסועף). בדרך כלל, תהליך ההתאמה כולל את השלבים הבאים:

  • חומרה – חישוב דרישות וצרכי הלקוח עבור כח עיבוד (CPU), זיכרון, שטח דיסק ושאר רכיבי המחשוב. שירותי מחשוב בענן מאפשרים להתאים זאת בצורה אישית עבור כל לקוח בחוות השרתים.
  • תוכנה – רכישת ורישוי של כל התוכנות הנדרשות לתפעול הארגון, החל מתוכנות משרד בסיסיות (כמו Microsoft Office) ועד תוכנות ייעודיות אשר דרושות לעובדים ספציפיים בארגון.
  • הרשאות – חלוקת משאבי השרת הוירטואלי ומתן הרשאות גישה לכל עובד בארגון. במילים אחרות, מי מהעובדים יכול לבצע פעולות בתוכנות ספציפיות או לגשת לקבצים בתחנת עבודה מקבילה (למשל, ראש צוות אשר נדרש לגשת גם לקבצי חברי הצוות, אך חברי הצוות אינם יכולים לגשת לקבצי ראש הצוות).
  • בדיקת עומסים ושימוש בתחנות העבודה – לאחר איפיון, רכישת וביצוע תחנות העבודה נהוג לבצע בדיקת עומסים ושימוש בקרב קבוצה מצומצמת של עובדים נבחרים. לעיתים, פרויקט הכולל שימוש בתחנות עבודה בענן יכול לכלול עשרות, מאות ואף אלפי תחנות עבודה במקביל ועל מנת לאפשר עבודה רציפה, מאובטחת ותקינה מומלץ לא לוותר על שלב זה.

לסיכום, תחנות עבודה בענן פופולריות במיוחד לשם עבודה מרחוק, ביצוע פרוייקטים של הגירה לגרסאות מתקדמות (למשל, מעבר מ – Windows XP ל – Windows 7) וניהול משברים טכנולוגיים להמשכיות עסקית. שימוש בתחנות עבודה בענן יכול לייעל את העבודה השוטפת, לחסוך בעלויות חחזוקה או רכישת של ציוד חומרה ותוכנה יקר ולאפשר נוחות שימוש בכל מקום בעולם.